मिर्गौलाको पत्थरी कसरी हुदो रैछ त? के के लक्षन अनि कसरी बच्ने? के भन्नु हुन्छ त डाक्टर साब!!

डा. ललितकुमार मिश्र

किडनी स्टोन तथा पत्थरी आम रूपमा देखा पर्ने समस्या हो । मिर्गोलाको पत्थरीलाई (nephrolithiasis) या किड्नीको पथरी को रूपमा पनि यसलाई जानिन्छ । पत्थरी सानादेखि ठूलोसम्मको हुन्छ र एकदेखि अनेक पनि हुन सक्छ । पत्थरी पर्याय, किड्नी, मूत्रमार्ग र मूत्रबाहिनी नलीमा देखिन्छ । बिरामीको पिसाबमा केही तत्त्व तथा रसायनको मात्रा बढी हुन्छ । जुन तत्त्व पिसाबसँग घोलिएपछि जमेर स्टोनको रूप मा परण्ाित हुन्छ । क्याल्सियम फसफोरस युरिक एसिड सिस्टिन र कैयौं तत्त्वले स्टोन बनाउँछ ।

पत्थरी एक दिनमा बन्ने होइन, पत्थरी बन्न वर्षौं लाग्दछ । यसले पिसाबको बाटो बन्द गरिदिन्छ । यसबाट किड्नीको संक्रमण्ा तथा फेल हुने जोखिम बढेर जान्छ । हुन त मिर्गोलाको पत्थरी स-साना आकारका हुन्छन् । पिसाबबाट आफैं निस्किरहन्छ । कुनै लक्षण्ा उत्पन्न नगरी बाहिर निस्किन्छ र हामीलाई थाहा पनि हुँदैन ।

संयुक्त राज्य अमेरिकामा लगभग एक लाख मानिस प्रत्येक वर्ष किडेनी स्टोनको उपचार गराइरहेका छन् भन्ने कुरा त्यहाँको मधुमेह राष्ट्रिय संस्थानको एक रिपोर्टमा प्रकाशित गरिएको छ । किड्नी स्टोनको प्रकार क्याल्यिम आधारित किड्नी स्टोन सबभन्दा बढी देखिन्छ जो पर्याय २०/३० वर्षका उमेरका युवा पुरुषमा देखिन्छ ।

कारण

मिर्गोलामा पथरी हुने कारण्ामा केही खाद्यपदार्थ अति संवेदनशील हुन्छन् जसको नियमित सेवनले पत्थरीको गठन गर्नमा बढावा दिने काम गर्दछन् । जस्तो- पालुगों, गोलभेंडा, चिया कफी र चक्लेट आदि । यस्तै जुन व्यक्ति शरीरलाई चाहिनेभन्दा काम पानीको सेवन गर्दछ र पर्याप्त मात्रामा तरल पदार्थ आफ्नो आहारमा समावेश गर्दैनन्, उनीहरूलाई पानी किड्नीमा पथरी हुने बढी सम्भावना रहन्छ ।

जोखिम कारक तत्त्वहरू

सपरिवारमा कसेलाई मिर्गौलाको पत्थरी छ भने त्यस परिवारको व्यक्तिलाई किड्नीमा पत्थरी हुने बढी सम्भावना रहन्छ ।

निर्जलीकरण

प्रत्येक दिन प्रयोग गरिने पानीको अभावमा पत्थरी हुने खतरा रहन्छ । गर्मी मौसममा बस्ने तथा अत्यधिक पासिना आउने व्यक्तिहरूमा डिहाडेसनले गर्दा अरूको तुलनामा पत्थरी बन्ने बढी सम्भावना रहन्छ ।

यसप्रकार हरियो सागपात, नट्स, चिया कफी, चक्लेटको रूपमा आक्जलेटयुक्त खाद्यपदार्थको सेवनले पनि किड्नीमा स्टोन बन्नमा मलजल हाल्ने काम गर्दछ । अत: उपरोक्त खाद्यपदार्थ किड्नीमा पत्थरी भएका बिरामीले सेवन नगर्नु नै बेस हुन्छ । सामान्य व्यक्तिले पनि उपरोक्त खाद्यपदार्थ उचित रूपमा सेवन गर्नुपर्दछ ।

लक्षण

किड्नीमा या युरेटरमा पत्थरी रहे तापनि सुरुमा कुनै प्रकारको लक्षण्ा देखिँदैन । कुनै कारण्ाबस पत्थरी किड्नीबाट बाहिर निस्किने क्रममा मूत्रमार्गमा अड्किन गई अवरोध भएमा बिरामीमा निम्नलिखित लक्षण्ाहरू देखा पर्दछ ।

१- पिसाब रोकिनु

२- बारम्बार पिसाब फेर्न इच्छा हुनु

३- दु:खाइ कोखातिरबाट सुरु भई तलतिर जानु

४- पिठ्युँतिर पनि दु:खाइ सर्नु

५- पिसाबमा रगत आउनु

६- पिसाब पोल्नु संक्रमण्ा हुन ुतथा दु:खाइको क्रममा वाकवाकी तथा बान्तासमेत हुनु

७- पिसाब धमिलो तथा दुर्गन्धयुक्त हुनु

८- सामान्यभन्दा बढीपटक पिसाब हुनु ।

बालबालिकाहरूको हकमा भने पिसाब गर्ने बेलामा आफ्नो लिङ्ग समातेर लडिबडी गर्नु, रुनु, कराउनु ऊपि|mनु आदि जस्ता लक्षण्ाहरू देखिन्छ ।

रोगको निदान

पथरीको सम्बन्धमा त्यसै बेला थाहा हुन्छ । जब कुनै अन्य रोगको उपचारको क्रममा निदान हेतु गराउने पैथोलोजिकाल टेस्टमा किड्नीमा पत्थरी भएको पाइन्छ या पिसाबमा संक्रमण्ा भई पिसाब रोकिएमा मात्र थाहा हुन्छ । किड्नीमा पत्थरी हेतु निदान गारिने ल्याबटेस्टमा ब्लडटेस्टमा क्याल्सियम फसफोरस युरिक एसिडको जाँच गरिन्छ भने पिसाबको विश्षलेण्ा पनि गरिन्छ । जसमा क्रिस्टल, बेक्टेरिया, रगत र सेतो रक्तकण्ा हेरिन्छ ।

यसैगरी केयूबी, एक्स-रेको साथै अल्ट्रासोनोग्राफी (भिडियोएक्स-रे) पनि गराइन्छ । यी पैथोलोजिकल टेस्टबाट किड्नीको पत्थरी कहाँ छ कुन अवस्थामा छ भन्ने कुराको जानकारी हुन्छ । यसैअनुसार चिकित्सकले किड्नी स्टोनको उपचारको योजना बनाउँछ वा आपरेसन गर्ने सल्लाह दिन्छ ।

उपचार

यदि पत्थरी ६ एमएमभन्दा सानो छ भने कुनै प्रकारको दर्द वा लक्षण्ा न देखाईकन पिसाबको माध्यमबाट बाहिर निस्किन्छ । यसका लागि कुनै औषधिको आवश्यकता पर्दैन । दु:खाइ धैरे भयो र धेरै मात्रामा रगत आइरहेको छ भने त्यस बेला अपरेसनको जरुरत पर्दछ । १० मिमिभन्दा बढी आकारको पत्थरी कहिले पनि पिसाबबाट निस्कन नसक्ने हुँदा त्यसको एलोप्याथिक मतअनुसार अपरेसन गर्नेबाहेक अन्य विकल्प हुँदैन । एलोप्याथिकमा लिथोटि्रपसीको माध्यमले किड्नीमा रहेको पत्थरीलाई फुटाएर निकाल्न इलेक्ट्रोनिक ध्वनिको प्रयोग गरिन्छ ।

यसैगरी टनल सर्जरी प्रक्रियाअन्तर्गत बिरामीको पिठ्युँतिर एउटा सानो प्वाल बनाई पत्थरी निकाल्ने कार्य गरिन्छ ।

सल्लाह, सुझाव

स्टोन नबनोस् भन्नका लागि दिनमा ३-४ लिटर पानी आनिवार्य रूपले पिउनुपर्छ । पानीको कमी भयो भने केमिकल्स कन्सेन्टर्सन बढ्दछ भने पानी बढी भयो भने कन्सट्रेसन कम हुन्छ । पिसाब आउँदा रोक्नु हुन्न, पिसाब रोक्दा केमिकल्स कन्सेन्टेरसन बढ्दछ । किड्नीको

कुनै बिरामी वा संक्रमण्ा छ भने तुरुन्त उपचार गराउनुपर्दछ । किड्नीका सबै रोगहरू स्थायी हुँदैनन् ।

किड्नीको पत्थरीका लागि होमियोप्याथिक उपचार

होमियोप्याथिक किड्नीको पत्थरीको उपचारका लागि सबैभन्दा राम्रो विकल्पमध्ये एक हो । होमियोप्याथिक औषधिहरूको सेवनले किड्नीमा रहेका पत्थरीहरू स्वाभाविक रूपमा गलेर पिसाबको बाटो भई बाहिर जान्छ र तपाईंलाई थाहा पनि हँुदैन । यदि तपाईंको किड्नीमा एक वा एकभन्दा बढी पत्थरीहरू देखिएमा अपरेसन वा अन्य उपचार गराउनुभन्दा अगाडि कुनै योग्य होमियोप्थिक चिकित्सकसँग परामर्श अवश्य लिनुहोस् । किड्नीको पत्थरीको उपचारमा सफलतापूर्वक प्रयोग हुने केही औषधिहरू निम्नलिखित छन् ।

१- लाइकोपोडियम

२- सारसापरिला

३- टेबेकम

४- केन्थरिस

५- नक्सभोमिका

६- बेलाडोना

७- हाइडनजिया

८- नाइटि्रक एसिड

९- वरबेरिस

१०- बेन्जोइक एसिड

११- पेरिराबराबरा आदि ।

उपरोक्त होमियोप्याथिक औषधि चिकित्सकको सल्लाह लिएर मात्र प्रयोग गर्नुपर्दछ ।

eswastha sewa

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*